Menu nawigujące stronami

Nicea.

Nicea.

Nicea to przepiękna i bardzo popularna miejscowość położona we Francji nad morzem śródziemnym na lazurowym wybrzeżu. Jest uważana za stolicę lazurowego wybrzeża. Miasto jest usytuowane pomiędzy ciepłymi i bardzo czystymi wodami a pasmem górskim.

Pogoda w większości roku jest słoneczna co sprzyja kąpielom wodnym. Niezwykle urokliwe plażę przyciągają masę turystów, a szeroko pojęty jachting ludzi, którzy pragną luksusu. Sprzedaż jachtów jest tutaj niezwykle rozwinięta. Nie tylko jachty nowe, ale także jachty używane znajdują się w ofertach wielu pośredników. Najbardziej popularne są luksusowe jachty motorowe, lecz nie brakuje również żaglowych. Można tu spotkać niewielkie kilkumetrowe jachty oraz wielkie dochodzące do kilkudziesięciu metrów mega jachty posiadające wiele kabin sypialnych, kilka łazienek, a nawet basen na pokładzie, mogące pomieścić kilkadziesiąt osób.

Nie tylko jachting jest atrakcją Nicei.    

Nicea jest  miastem bardzo starym a jego początek związany jest ze zwycięstwem greckich żeglarzy nad miastem sąsiednim. Założyli oni wówczas miasto nazwane „Nikaia” od łacińskiego słowa „Nike” które oznacza zwycięstwo. Działo się to w 350 roku przed naszą erą. Następnie w różnych perturbacjach miasto było pod panowaniem rzymian a później książąt prowansalskich. W XIV wieku miastem rządzili Sabaudowie. Przez ten cały czas Nicea była w okupacji francuskiej przez co była grabiona i niszczona. W Nicei mieszkało bardzo dużo zamożnych ludzi po których zostały piękne wiktoriańskie rezydencje.

Główną atrakcją Nicei jest 7 kilometrowy spacerowy bulwar rozciągający się wzdłuż wybrzeża. Druga promenada o nazwie Quai des États-Unis z wielkim pomnikiem na środku  prowadzi do dzielnicy  Vieux Nice pełnej urokliwych bardzo wąskich uliczek i malowniczych domów. W tejże dzielnicy znajduję się też wiele przepięknych bardzo starych kościołów.

W Nicei znajduje się 100 muzeów oraz 150 galerii. Wszystkie z nich są bezpłatne, z wyjątkiem Muzeum M. Chagalla. Warto odwiedzić  Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-Arts) z dziełami impresjonistów, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Sztuki Współczesnej oraz wiele mniejszych prezentujących sztukę azjatycka czy prymitywną.

 

Napisz komentarz